Промяна в начина, по който се оценяват учениците. Оценяването в българските

...
Промяна в начина, по който се оценяват учениците. Оценяването в българските
Коментари Харесай

Промяна в начина, по който се оценяват учениците


Промяна в метода, по който се правят оценка учениците. Оценяването в българските учебни заведения би трябвало да бъде повече ориентирано към премерване на умения и компетентности, а не за механично възпроизвеждане на познания. 
Това акцентира министърът на
образованието и науката проф. Галин Цоков на среща със Сдружението на шефовете в системата на образованието в България, заяви пресцентърът Министерството на образованието и науката (МОН). 
По думите на министъра МОН ще стартира
обзор на образователните стратегии, който ще бъде изработен взаимно с учителите, с цел да се понижи фактологическата натовареност за сметка на практическите познания и умения, застъпени в тях.

„ Намираме се в миг, в който можем качествено да променим просветителната система, като надграждаме положителните практики и
отстраняваме минусите,
открити от опита “, уточни проф. Цоков. По думите му сходни рекомендации се показват и в отчетите на Организацията за икономическо съдействие и развиване.

„ Дигитализацията в обучителния развой дава доста благоприятни условия, една от които е основаването на персонализирано наличие, съобразено с
потребностите на обособени възпитаници.
Подобни нововъведения биха разрешили да изведем образованието на друго равнище “, сподели просветителният министър.

Сред главните тематики на срещата бе и подготовката на бъдещите учители. „ Факт е, че в системата на учебното обучение има доста насъбрани проблеми, които би трябвало да решаваме от първия ден. Заедно с това
обаче не би трябвало да стопираме да работим
за дълготрайни цели като подготовката на младите учители “, съобщи проф. Цоков. Той обърна особено внимание на практическата им подготовка и на потребността от повече механизми, които да стимулират настоящите учители да се включват интензивно в този развой.

Министър Галин Цоков обърна внимание на предучилищното образование като област, в която би трябвало да има самостоятелен метод при обмисляне на политиките на национално равнище. Сдружението на
шефовете в системата на образованието
сложи още въпроси, свързани с бъдещите състезания за учебни ръководители, започване на нови и разширение на съществуващите стратегии, обмяна на опит сред просветителните институции и други.

В срещата участваха шефове на учебни заведения и детски градини от страната, както и екипът на политическото управление на министерството.
Важно е да се одобри стандарт за качество
на образованието и образователните стратегии да са свързани с образуването на умения, сподели просветителният министър Галин Цоков на 16 юни в отговор на парламентарен въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова.

Тя попита също счита ли проф. Цоков да стартира работа по смяна на метода, по който се правят оценка учениците и планува ли се преразглеждане на образователните стратегии, както и дали се обмисля някакъв спомагателен механизъм за поддръжка на учениците, на които им е мъчно да се оправят с уроците.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР